Home

We leven in een verwarrende tijd. Op veel terreinen van kerk tot en met politiek missen we een perspectief dat uitzicht biedt en richting wijst. We hebben het gevoel dat we op een kruispunt staan, maar dat we niet weten welke kant we op moeten. Wat geloven we eigenlijk nog? Hoe moet het verder met de leeglopende kerken?
Hoe blijven we in gesprek over existentiële vragen met de volgende generatie?


In het Leerhuis van 2023 vragen we een aantal mensen naar hun blik op de tijd die achter ons ligt, de huidige tijd en hun verwachtingen voor de toekomst.
En wat zijn daarbij hun bronnen van inspiratie? Wie waren en zijn hun richtingwijzers?

16 maart (19.45 uur): ‘God zit in een klein hoekje’

Voor zijn interviewbundel ‘Nooit heb ik niets met U. Gesprekken over God’  stelde Henk Veltkamp nogal persoonlijke vragen aan verschillende mensen: ‘Wie is God voor u? Welke beelden, associaties of gevoelens had u als kind bij ‘God’? Wat is daarin, in de loop van uw leven, veranderd?’

In zijn bijdrage op 16 maart geeft Veltkamp ook zijn eigen antwoorden op die vragen, om met behulp daarvan een soort diagnose te geven van wel en wee van ‘geloven’ in onze tijd.
In welke opzichten heeft ‘geloven’ het moeilijk, en waar liggen juist behoeften, kansen en mogelijkheden? 

Henk Veltkamp is theoloog en socioloog en werkte als predikant en als geestelijk verzorger in een ziekenhuis.

 

 

 

23 maart (19.45 uur):  ‘Het hoeft alleen maar gevonden te worden’

Aan één scheppingsverhaal hebben we genoeg, maar onze behoefte aan herscheppingsverhalen is onstilbaar. Iedere tijd vraagt om zijn eigen verhalen, om ons te inspireren het huis dat wij bewonen bewoonbaar te houden of opnieuw bewoonbaar te maken.
Op deze avond wil Jacobine Geel zo’n verhaal op het spoor komen.

Jacobine Geel is theologe, televisiepresentator voor KRO/NCRV en bestuurder. Sinds 2021 is ze  voorzitter van het College voor de Rechten van de Mens. Hiervoor was ze bestuursvoorzitter van GGZ Nederland.

 

 

 

30 maart (19.45 uur): ‘Lang leve de neergang’

In 1965 gingen er in ons land nog elk weekend zo’n 2,7 miljoen katholieken naar de kerk. Tegenwoordig haalt dat aantal de 100.000 niet eens meer. Is alles nu verloren? Of gloort er nog hoop? ‘Misschien moeten we van de nood een deugd maken’, zegt Stijn Fens. ‘Bijvoorbeeld door als kerk helemaal opnieuw te beginnen’.

Stijn Fens is redacteur en columnist van Trouw. Hij bericht al ruim dertig jaar over het wel en wee binnen de rooms-katholieke kerk.
In 2015 interviewde hij paus Franciscus.

 

 

 

 

13 april (19.45 uur): ‘Flitsen van hoop’

In een tijd waarin zoveel onzeker wordt, waar gewoontes en tradities ter discussie komen te staan, waarin de stem van de kerken nauwelijks meer wordt gehoord en waarin veel vastheid onder onze voeten wegzakt, is de grote vraag: waar zijn onze wegwijzers?

Waar vinden we antwoorden? Waar vinden we voorbeelden? Misschien liggen ze dichterbij dan we denken. Op zoek naar nieuwe vergezichten en toekomstperspectieven turen we de horizon af, maar schreeuwt deze tijd niet juist om het aandacht voor het nabije? Hebben we wel een nieuw groot verhaal nodig of is het tijd voor de kleine verhalen?
In haar lezing vertelt Marjolijn van Heemstra aan de hand van persoonlijke ervaringen over het vinden van grootse antwoorden in de allerkleinste dingen. 

Marjolijn van Heemstra  (foto Frank Ruiter) is schrijver en theatermaker die in haar werk op een toegankelijke manier onderzoekt hoe we anders kunnen nadenken over onszelf en de wereld. Met haar dichtbundels en romans won ze verschillende literaire prijzen. Voor deze maand (april 2023) van de filosofie schreef zij het essay.

 

 

Plaats: Opstandingskerk, Wilgenbeemd 2, 9403 MA Assen
Kosten: € 7,50 per bijeenkomst (of € 25 voor 4 bijeenkomsten)

U kunt contant in de Opstandingskerk betalen.
Aanmelden is niet nodig.

Voor meer informatie en het hele programma: www.leerhuisassen.nl

Zoeken

Komende activiteiten

We use cookies

Wij gebruiken cookies op onze web site. Sommigen zijn essentieel voor het correct functioneren van de site, terwijl anderen ons helpen om de site en gebruikerservaring te verbeteren (tracking cookies). U kan zelf kiezen of u deze cookies wil toestaan of niet. Let op dat als u onze cookies weigert mogelijk niet alle functies van de site beschikbaar zijn.